Dilek ve Öneri Formu

Tarihçemiz

Ürün Kategorileri

Tarihçemiz

2001 Vakfın Kuruluşu

Pasvak 2001 yılında Abil Çetin, Süleyman Öztürk, Nafiz Öz, Kerim Çıralı, Prof Dr Bülent Topuz, Prof Dr Hasan Kazdağlı  Amaç Karahayıt Beldesinde örnek bir termal tedavi merkezi kurmaktır. Tüm yatırımı iş adamlarının yapacağı, üniversitenin işleteceği, gelirinin tamamının üniversiteye kalacağı bu merkezin devamlılığını Pasvak sağlayacaktır. Ancak bu yatırım gerçekleşmez; sağlık ve eğime destek amaçlı kurulan Pasvak atıl kalır.

2004 Aşevini Kuruluşu

2004 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü yardıma muhtaç insanlara eve teslim sıcak yemek uygulaması başlattı. Bu hizmet vakıflar bölge müdürlüklerince hizmet alımı şeklinde planlandı ve gerçekleştirildi. Hizmet ihalelerine TSE belgesi ve belirli iş deneyimi olan tabldot firmaları katıldı.
Denizli bir çok işinde olduğu gibi, burada da bir fark yaratmıştır.  Bu ihaleye PASVAK’ın işletme şirketi vasıtası ile katılmıştır. Böylece kar amacı gütmeyen bir vakfın eline geçen paranın tamamı yemeğin usulüne uygun ve kaliteli şekilde üretilmesi ve dağıtılmasına harcanmıştır.

2007 Adak Ve Kurban Kesimine Başlandı

Aşevimiz haftada en az 3 gün, menüde kırmızı et yemeğinin olmasına önem vermektedir. Kırmızı et ihtiyacını tamamen bağışlarla karşılayan PASVAK yılın her günü adak/akika/hayır kurbanı bağışı kabul etmektedir. Kurban-Adak bağışlarınız yemeklerde kullanımına uygun işleyerek soğuk hava depolarımızda depolamaktayız.
Yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine ulaştırdığımız yemeklerin yapımında kullanıyoruz.

2008 Ramazan İftar Yemekleri Başladı

Pasvak 19 yıllık hizmet geçmişinde, Ramazan ayı boyunca verilen iftarlar bir gelenek halini almış ve yıl geçtikçe katılımcı sayısı artmıştır. Bu iftar yemeklerinde kah ihtiyaç sahiplerini vakfımızın bahçesine taşıyarak bir araya getirdik. Kah ilimizin güzide dernekleri ve odaları üyelerine iftar mekanı olarak Pasvak’ı seçtiler. Kimi apartmanındaki komşularına, kimi eş dost ve akrabalarına, kimi dairesinde çalışanlara, kimi de fabrika çalışanlarına Pasvak’ta iftar vermeyi tercih etmiştir.

2008 12-18 yaş arası Çocuklar için ''Sosyal Sorumlulukla Erken Tanış'' Projemiz Başladı

ÇOCUKLARINIZI SOSYAL SORUMLULUK İLE ERKEN TANIŞTIRIN
Pasvak olarak yıllardır bir sosyal sorumluluk projesi yürütüyoruz. 9-16 yaş grubu çocukları bir hafta süre ile gönüllü olarak bünyesinde çalıştırıyor. Çocuklar sabah erkenden mesaiye geliyorlar. Yemeklerin sefer taslarına konulması, araçlara yüklenmesi ve araçlarla ihtiyaç sahiplerinin evlerine teslim edilmesinde doğrudan görev alıyorlar. Her bir araçta ikişerli gruplar halinde görev alıyorlar.

2010 Bağbaşında Yeni Binamıza Taşındık

2012 1000 İhtiyaç Sahibine Ulaşıldı

AŞEVİ 6. Hizmet yılında her geçen yıl artan performansı ile hizmet yolculuğuna devam etmiş, kiralık bir binada 500 ihtiyaç sahibi ile başlayan yolculuk, 1000 civarında ihtiyaç sahibine ulaşmıştır

2013 Geleneksel Sünnet Düğününe Başladık

Her yıl, imkanı kısıtlı ailelerin çocuklarına vakfımızın bahçesinde sünnet düğünü yapıyoruz. O gün birer şehzade gibi giydirilen çocuklarımıza yemekli, eğlenceli ve hediyeli bir sünnet düğünü gerçekleştiriyoruz.

2014 Merkez İlçelerdeki Mahallelere Ulaşıldı.

Fiziksel donanımlarımızı geliştirerek merkez ilçeler olan Pamukkale ve Merkezefendi'deki mahallelere çoğuna ulaşım sağladık.

2014 PASVAK Yılın Annesi Etkinliği Başladı

  PASVAK olarak her sene bize bağışta bulunan hayırseverlerimiz ve sıcak yemek yardımı ulaştırdığımız ihtiyaç sahiplerimiz için anneler gününde aşevinde kahvaltı organizasyonu gerçekleştiriyoruz. Bu tür etkinlikler bizim bir aile olduğumuzu ve ihtiyaç sahipleri için hep beraber kenetlendiğimizi bir kez daha hatırlatmaktadır. Anneler gününde gerçekleştirilen organizasyonda bir yıl bağış veren, bir yıl da bağış alan anneyi yılın annesi seçiyoruz.

2018 İkinci Aşevinin Temeli Atıldı

Bağbaşı’ndaki aşevi 15 yıl süre ile bizim tek mekânımız oldu. Zamanla mutfak, soğuk hava deposu, kesimhane, kuru gıda deposu, personel odası, idari ofis, toplantı salonu ve bahçesi dar gelmeye başladı. Ramazanlarda gelen iftar yemeği taleplerine yetmeyen kapasite nedeniyle mekân kiralamaya başladık. Anlayacağınız bizim, 15 yıllık bilgi ve tecrübemize dayalı, değişen ve artan ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek yeni bir mekâna ihtiyacımız vardı. Yeni aşevimizin temelini 20 Mart 2018 tarihinde attık. Yeni aşevi binamızı tam bir sosyal kültürel tesis olarak planladık.

2020 İkinci Hizmet Binamızın Mutfak Açılışı

2022 2000 İhtiyaç Sahibine Ulaşıldı

2022 İkinci Hizmet Binamızın Kır Bahçesi ve Kapalı Salonun Faaliyete Geçti

Bugün