Aş Otobüsü

Ürün Kategorileri

Aş Otobüsü

PASVAK Aş Otobüsü, 2003 yılında TÜRK HAVA YOLLARI A.Ş. Satïın Alma Komisyonu Başkanlığından ihale ile Önder İZMİRLİOĞLU tarafından satın alınmış ve amacına uygun olarak düzenlemeleri yapıldıktan sonra merhum Gültekin İZMİRLİOĞLU adına vakfımıza bağışlanmıştır. Bu araç hava alanlarında uçak ile terminal arasında yolcu taşıma görevi yapan akron otobüs ismiyle adlandırılan bir taşıma aracıdır.
 
Araç satın alındıktan sonra alıcısı tarafından tadilat yapılarak aşağıdaki özelliklere sahip hale getirilmiştir;
Aracın ön kısmı kesilerek yükseltilmiş ve kullanılabilir artı bir mekan oluşturulmuştur.
Araç üzerine 0,5 tonluk temiz su tankı, araç altına ise 0,7 tonluk pis su tankı ve tahliye sistemi yerleştirilmiş araç yanlarına ise 2 adet lavabo monte edilmiştir.
Araç içerisi hijyenik bir ortam yaratmak için izolasyonla birlikte komple paslanmaz çelikle kaplanmış ve aynı malzemeyle masalar monte edilmiştir.
Oturma grupları olarak sabit tabureler monte edilmiştir.
Araç içinde ve dışında ses düzenleri oluşturulmuş, ses düzenine mikrofon ilave edilerek anons yapabilme imkanı yaratılmıştır.
Araç içerisine ısıtmalı küvet sistemli dört gözlü yemek servis istasyonu monte edilmiş, içi lavabo ve servis istasyonu kurulmuş, servis tezgahı, ekmek ranzası oluşturulmuştur.
Araç içi ve dışında akü ile aydınlatma olduğu gibi 220 volt aydınlatma sistemi seyyar saatli ve kablolu teşkilat oluşturulmuştur.
Araç arkasına destek yemek giriş kapısı ile aşçı servis girişi kullanımına organize edilmiştir.
 
Bu çalışma düzeni sonucu; araçta aynı anda dört çeşit olmak üzere 125 kişi yemek yer duruma getirilmiş olup, 15’er dakikalık yemek ara anonsu ile 1 saatte 500 kişi, 2 saatte 1.000 kişiye servis verilebilmektedir.
Türk Hava Yolları A.Ş. Satın Alma Komisyon Başkanı, ihalesi yapılan bu aracın kullanım özelliğini yakaladığında, tüm Türk Hava Yolarındaki aynı tür kulanım dışı akron otobüslerinin cüzi bir iz bedeli karşılığında ihale edilerek, aynı amaçlar doğrultusunda kullanılmak kaydıyla tahsis edilebileceğini sözlü olarak ifade etmişlerdir.
Bu AŞ ARACININ kullanım alanları
Şehirlerin merkez ve çevre mahallelerinde öğünlük 500 - 1.500 kişilik yemek dağıtımında, doğal afetlerde (deprem, sel baskınıv.s.) mobil olarak afet yerine ulaşıp düzenli yemek dağıtımının sağlanmasında kullanılabilir.
 
PASVAK tarafından kullanılmakta olan bu araçla, yapılan yemek dağıtımlarında sosyal dayanışmanın topluma yansımasının olumlu etkileri vakfımız gönüllüleri tarafından büyük bir heyecanla izlenmektedir. Sıcak yemek ihtiyacı olan muhtaç  insanları mutlu etmenin yanında, bu aracın fonksiyonunu gören ekonomik durumu iyi olan vatandaşlarımızın da yardım etme isteklerini artırmakta ve devamlı kulmaktadır.
Fotoğrafları ve teknik projeleri sabitlenmiş olan bu oluşumun diğer kurum ve kuruluşlarca benimsenmesi halinde maliyet ücreti karşılığı vakfımız organizatörlüğünde Denizli Sanayisince yaptırılması konusunda yardımcı olunabilecektir.
 
Bu projenin Türkiye genelinde kullanılması halinde projenin isminin “ÖNDER AŞ ARACI” olarak adlandırılması arzumuzdur.