BASIN VE KAMUOYUNA / KAHRAMANMARAŞ DEPREMİ

BASIN VE KAMUOYUNA / KAHRAMANMARAŞ DEPREMİ

    06 Şubat tarihinde Kahramanmaraş-Pazarcık merkezli 7,7 ve 7,6 şiddetinde meydana gelen, 10 ilimizde 13 milyon vatandaşımızı etkileyen depremde ortaya çıkan acil afet durumu sebebiyle PASVAK Aşevi hızla harekete geçmiştir.
   Depremin olduğu aynı günün içinde 100.000 TL civarında bir gıda paketi depodaki hazır stoktan hazırlanarak,  AFAD’ın EGS Park’daki hazırlık ve ikmal alanına teslim etmiştir. Afet durumlarındaki koordinasyonun önemine ve gücüne inanan PASVAK, afetin başından itibaren AFAD başta olmak üzere Vilayet ve Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği içerisinde olmuş ve kuruluş amacı çerçevesinde üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmiştir.
  Deprem bölgesine ulaştırılmak üzere kurumların toplama alanlarına teslim edilen ancak nakli uygun görülmeyen her türlü gıda ürünleri PASVAK’a teslim edilmiş ve vakfımız tarafından sıcak yemek hizmetinde değerlendirilmiştir.
   PASVAK Yönetim Kurulu, depremzedelerin Denizli’ye gelmeleri ihtimalini göz ününde bulundurarak 3 çeşit sıcak yemek yardımı sağlama konusunda karar almıştır. İlk olarak KYK yurtlarına yerleştirilen aileler ile birlikte hizmete başlamıştır. Bu hizmet, Büyükşehir Belediyemizin Kızılay ile işbirliği içinde KYK yurtlarına sağladığı hizmetin başlamasına kadar sürdürülmüştür. Aynı zamanda deprem için Denizli’de AFAD, belediye gibi kurumlarda gönüllü çalışanlara da her gün çorba desteği sağlayarak yanlarında olmaktadır.
      PASVAK bugün itibarıyla, Denizli’de farklı adreslere yerleşmiş 1500 depremzedemizle sıcak aşını paylaşmaktadır. Kaydı oluşturulan ailelerin adreslerine en kısa süre içerisinde, 2 öğün yetecek 3 çeşit sıcak yemeği ekmeği ile birlikte ulaştırmaktadır. Asıl hizmeti olan 2000 ihtiyaç sahibi vatandaşımıza sıcak yemek yardım hizmetinde herhangi bir aksaklık olmadan devam etmektedir.
     PASVAK, Denizli’de ikamet eden 2000 ihtiyaç sahibine ilaveten 3000 depremzedeye sıcak yemek yardımı sağlayacak altyapıya ve donanıma sahiptir. Tek sıkıntı il merkezi dışında kalan uzak noktalara ulaşmak için ilave araca ihtiyacı olmasıdır.
    Depremzedeler için karşılama, yerleştirme, donatma gibi konularda aktif insiyatif alan STK’ların ilk aklına gelen ve işbirliği içinde oldukları kurum PASVAK olmuştur. Bu işbirliği için kendilerine teşekkür ederiz. Yine insanımızın bireysel çabalarında da akla gelen ve müracaat edilen bir kurum olmak misyonumuzun toplum tarafından kabulünün bir belirtisidir.
‘’PASVAK’ ın en büyük özelliği sürdürülebilir bir hizmetinin olmasıdır.’’
    PASVAK’ın proaktif hareket etmesinde ve işlerin doğru planlamasındaki en büyük avantajı Acıpayam Kırca depreminde, Buldan ve Tavas yangınlarında sahada bulunmakla elde ettiği tecrübeler olmuştur. Bu iki afet durumu bizlere kurumlar arası koordinasyonun önemini göstermiştir. Yine hızlı bir şekilde hareket edilmesinin bir diğer itici gücü PASVAK’ a yıl boyunca gelen düzenli bağışlardır. Bağışlar böylesi acil ve olağan üstü kaynak gerektiren durumlar için stoklanmakta ve yönetilmektedir.
     Bu vesile ile şunu söylemek isteriz ki; PASVAK, Denizli insanının sahiplendiği, denetlediği, güvendiği ve gönlünden kopanları emanet ettiği bir kurumdur. 20 yıla yaklaşan hizmet anlayışı ile Denizli insanının hep birlikte, bir işi en güzel ve sürdürülebilir bir şekilde yaptığı bir kurumdur.
   PASVAK, her kriz durumundan dersler çıkararak, altyapısını ve donanımını bu derslere göre geliştirerek hizmetini kesintisiz sürdürecektir. Bu afetten çıkardığımız ders mobil bir mutfağımızın olması gerektiği yönündedir. Hayırseverlerimizin, şimdiye kadar sahip çıktıkları gibi PASVAK’ ı bir mobil mutfak aracı ile donatma konusunda üzerlerine düşeni yapacaklarına inanıyoruz.
Saygılarımızla…
PAMUKKALE SAĞLIK EĞİTİM VAKFI AŞEVİ 0258 266 28 48-0533 698 49 89