“MELEKLER ÖLMEZ”

ÖNDER İZMİRLİOĞLU, 01/06/1957 Denizli doğumlu Gültekin ve Gülşen İzmirlioğlu’nun tek çocuğu idi. Kendi deyimiyle; “Soyadı İzmirlioğlu, kendisi Denizli’nin yerlisi” idi. 26/01/2005 Çarşamba günü sabaha karşı elim bir kaza sonucu vefat etti. Kendisi gitti ama eserleri kaldı yadigar. Bir de kendisi gibi iki tane delikanlı oğlu var. İnanıyoruz ki bu gençler babasının açtığı yolu sonuna kadar izleyip daha da ileri götüreceklerdir.

Önder İzmirlioğlu, İlk, orta ve lise tahsilini Denizli’de yaptı. Muğla Üniversitesi İşletme Bölümünü bitirdi. Serbest Ticarette çeşitli iş kollarında faaliyet gösterdi. Başarılı bir iş adamıydı. Fakat onun için başarı; sadece çok para kazanmak yada lüks ve sefa içinde yaşamak şeklinde değerlendirildiği zamanımızdaki şekliyle değildi. Haksızlığa, yalana, dolana tahammül edemezdi.

“Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir” hadis-i şerifini örnek alarak; çocukluğundan, gençliğinden beri ideali olan muhtaç insanlara yardımcı olmak, yemek yedirmek düşüncesiyle yanıp tutuştu.

Türkiye’de ilk defa kendi ürettiği "AŞ OTOSU" projesini faaliyete geçirdi. İmalatını bizzat yaptırdığı bu aş otosunu babasının adına PASVAK’a bağışladı.

Onun başlattığı bu dere, şimdi ırmak oldu coştu. İhtiyacı olan insanların sevgi denizine her gün üç çeşit yemek olarak mutlulukla dökülüyor.

Hiçbir ticari, siyasi beklentisi yoktu. Aşevinin duvarına “Bu yerde ticari, siyasi ve ideolojik münazara yapılmaz” diye yazdırdı. Gece gündüz aşevini düşünüyorum der, en büyük kazancının bu yolla mutlu olabilmek olduğunu söylerdi.

Atatürkçüydü. Demokrasiye inanırdı. Her zaman doğruluktan ve diyalogdan yanaydı. 3 “S”’ye dikkat edilmesini isterdi. (SEVGİ, SAYGI, SORUMLULUK). “Dini, dili, rengi, ırkı , düşüncesi ne olursa olsun herkes aşevine yardım edebilir ve alabilir.” derdi.

Onu tanıyanların, tanımayanlara anlatacağı, örnek alınacak bir insandı. Bu yüzden sizlere bu kısa tanıtımı yapma gereği duyduk. Ve toplum bu tür insanları daha iyi tanısın diye. Unutulmasın, çocuklara, gençlere gelecek nesillere ÖNDER olsun diye...

Hani genellikle her vefat eden insanın arkasından iyi adamdı denir ya..Önder İzmirlioğlu iyinin de iyisiydi. Kısacası, adam gibi adamdı. Gazeteciler onu çok sevdiklerinden Vefat haberini “AŞEVİ MELEĞİNİ KAYBETTİ” olarak duyurdular.

Pasvak yönetim kurulu olarak bizlerde sizlerde diyoruz ki; “MELEKLER ÖLMEZ”.

Allah rahmet eylesin.